Onkoloģiskās saslimšanas mūsdienās vairs nav retums. Vairumam no mums ir kāds rads, draugs vai paziņa ar biedējošo diagnozi. Par laimi, mums ir ārsti, kuri palīdz ar diagnozi tikt galā un slimību uzveikt – onkologi. Ik gadu viņi veic ap 8000 operāciju, un vidēji 150 cilvēku dienā saņem ķīmijterapiju, bet ap 200 pacientu dienā – staru terapiju. Tik intensīvs darbs tiek veikts Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC). Šogad onkoloģisko pacientu skaits valstī sasniedzis jau apmēram 75 tūkstošus, un 70% pacientu ik gadu savu specifisko terapiju saņem tieši Latvijas Onkoloģijas centrā.

Viens no vadošajiem Latvijas onkologiem, Jānis Eglītis, šogad ir saņēmis prestižo profesora Ilmāra Lazovska balvu par nozīmīgu ieguldījumu medicīnas attīstībā. Jānis Eglītis ir Latvijas Onkologu asociācijas prezidents, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Onkoloģijas katedras vadītājs, asociētais profesors un vadošais pētnieks, LOC Krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs, Latvijas Ķirurgu asociācijas biedrs un Latvijas Krūts slimību asociācijas valdes loceklis. Par balvas piešķiršanu viņam lēma vairāk nekā 900 ārstu.

Sapnis par kvalitatīvu onkoloģijas pacientu ārstēšanu Latvijā sākās jau 20. gs. sākumā. Toreizējiem onkoloģijas celmlaužiem ar profesoru Paulu Stradiņu priekšgalā bija mērķis šos pacientus koncentrēt vienkopus, jo tā uzlabotos gan ārstēšanas, gan personāla izglītošanas rezultāti. Tika radītas pirmās nodaļas onkoloģisko pacientu aprūpei, tad 1938.gadā – specializēta slimnīca Talsu ielā 7A, kur jau nākamajā gadā tika ārstēti vairāk nekā 1000 pacienti. Bet lielais „sapnis” par specializēta centra izveidi piepildījās tikai 1983. gadā, uzceļot tagadējās Latvijas Onkoloģijas centra telpas Gaiļezera slimnīcu kompleksa ietvaros. Kopš tā laika darbs onkoloģijas jomā ir attīstījies, un nozarē arvien turpina ienākt jaunas tehnoloģijas gan ārstniecības, gan izmeklējumu jomā. Tāpat tiek ieviesti moderni medikamenti un nomainījušās ārstu paaudzes.

Dr.med. Jānis Eglītis atzīst – onkoloģisku saslimšanu skaits arvien pieaug, un šā brīža prognozes liecina, ka pasaulē uz 2032. gadu tas palielināsies pat par 70%. “Tāpēc ir jāievēro veselīga dzīvesveida pamatprincipi: nesmēķēt, neaizrauties ar alkoholiskajiem dzērieniem, būt fiziski aktīvam, sekot savam svaram, uzturā lietot daudz dārzeņu un augļu. Ievērojot šo visu, ļaundabīgo audzēju attīstības risku iespējams samazināt par 30%. Bet, ja slimība tomēr ir attīstījusies, tad nepieciešams pacientus ārstēt specializētos centros. Absolūti loģiski un pamatoti, ka tik mazā valstī kā Latvija ir šāds centrs–flagmanis Latvijas Onkoloģijas centra veidolā, kur vienkopus pieejami visi speciālisti, izmeklējumi un ārstēšanas iespējas pacientiem ar kādu ļaundabīgu audzēju,” saka profesors. To, ka šāds risinājums ir efektīvs, pierādījušas daudzas valstis Eiropā un citviet pasaulē. “Tas ir praktisks izaicinājums – saglabāt LOC kā ekselences un vadošo onkoloģisko pacientu ārstniecības iestādi valstī, kurā tiek sniegti 70% no specializētās onkoloģiskās palīdzības,” uzsver Jānis Eglītis un piebilst, ka tikpat būtiska ir arī personalizēta pieeja ārstniecībā. Tas nozīmē gan modernu audzēju un citu bioloģisko substanču morfoloģisko un ģenētisko izmeklēšanu, gan jaunu medikamentu ieviešanu valsts kompensējamo zāļu sarakstā, gan inovatīvu iekārtu un tehnoloģiju iegādi progresīvākai onkoloģisko pacientu ārstēšanai. “Koncentrējot nepieciešamos līdzekļus vienā, specializētā iestādē efektīvākai onkoloģisko pacientu ārstēšanai, tas ir realizējams. Turpretī, ja mēs sadalīsim kūku mazos gabaliņos, turpināsim stagnēt, un augs tikai statistikas cipari ar novēlotiem saslimšanas gadījumiem,” teic profesors.

Latvija atrodas to nedaudzo valstu vidū, kur uz vienu onkoloģisko pacientu atvēlēts vismazāk naudas – vidēji tie ir 50 euro. Turpretī Eiropā viena cilvēka ārstēšanai tiek atvēlēti vidēji 169 euro. Jāteic, ka saslimstība ar ļaundabīgiem audzējiem pieaug visā Eiropā par aptuveni 30% pēdējos 15 gados, taču salīdzinoši mazinājusies onkoloģisko pacientu mirstība. “Tas nozīmē, ka, pateicoties sabiedrības izglītošanai un diagnostisko ierīču attīstībai, audzējus atklāj agrīni, un pieejamā ārstēšana kļuvusi efektīvāka,” saka dakteris un norāda, ka arī izārstēto pacientu dzīvildze ir ievērojami uzlabojusies.

Zināšanai:

LOC ķirurģiskās palīdzības, ķīmijterapijas un staru terapijas īpatsvars ļaundabīgo audzēju ārstēšanā Latvijā:

*Ķirurģija:

*Ķīmijterapijā 69%

* Staru terapijā 68%

Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāns 2017. – 2020. gadam

http://polsis.mk.gov.lv/documents/5923

Ārstniecības likums

https://likumi.lv/doc.php?id=44108